Naklejki są częścią motoryzacji, jednak nadchodzi taki moment, gdy trzeba usunąć emblematy ulubionych zespołów, napojów lub firm tuningowych. Również zakup używanego samochodu wiąże się z zamianą naklejki kontrolnej tablic rejestracyjnych. Dlatego dzisiaj podpowiadamy, jak ściągnąć naklejkę z auta w sposób szybki i bezpieczny.
Dobre przygotowanie to podstawa sukcesu!
Do każdego zadania potrzebne są odpowiednie narzędzia, dlatego, zanim dowiesz się, jak ściągnąć naklejkę z auta musisz poznać potrzebne akcesoria do pracy. Warto mieć ze sobą:
- opalarkę / suszarkę do włosów
- twardą gumę / ostrze plastikowe do usuwania naklejki z powierzchni lakieru
- żyletkę / ostrze gumowe do pracy na powierzchni szklanej
- rękawice gumowe
- quick detailer np. Sonax Brilliant Shine Quick Detailer BSD
- 4Detailer Crystal Glass - płyn do mycia szyb
- aceton
- mikrofibrę
Zdarzają się lokalizacje, w których doprowadzenie prądu do opalarki lub suszarki do włosów jest trudne. Wiedzą o tym między innymi mieszkańcy osiedli wielorodzinnych, czyli popularnych blokowisk, gdzie poprowadzenie przewodu z ostatniego piętra wieżowca to duże wyzwanie. Dlatego istotna jest improwizacja i szukanie zastępczych rozwiązań. Jeśli podgrzanie szyby mechanicznie jest zbyt skomplikowane, zdaj się na moc słońca w ciepły dzień i ustaw samochód w nasłonecznionym miejscu.
Jak ściągnąć naklejkę z auta? Zacznij od podgrzania kleju!
Każdy, kto kupił samochód używany, jeśli wszystko było z nim w porządku, z pewnością spotkał się z nalepką kontrolną numerów rejestracyjnych pojazdu. Gdy wymagane jest przerejestrowanie auta, trzeba poprzedni egzemplarz emblematu usunąć. Bez odrobiny wiedzy, efektywne odklejenie nalepki od szyby jest praktycznie niemożliwe. W takim razie, jak ściągnąć naklejkę z auta?
Na początek trzeba podgrzać klej, który łączy szybę z naklejką. Można to zrobić przynajmniej na dwa sposoby. Pierwsza metoda polega na skorzystaniu z ciepła emitowanego przez suszarkę do włosów lub opalarkę. Tutaj trzeba uważać, żeby proces wzrostu temperatury był stopniowy, ponieważ gwałtowne ogrzanie szkła często prowadzi do pęknięcia szyby. Dlatego wszystko należy robić z wyczuciem.
Druga metoda to zostawienie auta na słońcu, przynajmniej na kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. Wtedy ten sam proces podgrzewania kleju jest mniej agresywny. Gdy klej umieszczony na nalepce zaczyna delikatnie tracić swoje właściwości, możesz przejść do kolejnego etapu.
Zacznij odklejać naklejkę od szyby. Użyj żyletki i quick detailera
Gdy szyba jest wystarczająco nagrzana, można przystąpić do ściągania naklejki z auta. Choć szkło zastosowane do produkcji szyby czołowej jest twarde, zawsze mogą pojawić się na nim rysy. Dlatego dla zwiększenia poślizgu popsikaj miejsce ciepłym quick detailerem. Ważne, żeby różnica temperatur pomiędzy szybą i płynem była możliwie najmniejsza, ponieważ w ten sposób ograniczysz ryzyko pęknięcia tafli szkła.
W tym momencie należy delikatnie podważyć naklejkę i płynnym, ale dość powolnym ruchem sukcesywnie oddzielać folię z klejem od szyby. Jeśli zrobisz to odpowiednio, dodając w razie potrzeby odrobinę quick detailera dla mniejszego tarcia, usuniesz pierwszą warstwę naklejki. Dalej powinieneś ocenić, jaka część nalepki kontrolnej nadal jest na szybie. Pozostałe fragmenty możesz usunąć przy pomocy ręcznika papierowego z odrobiną acetonu.
Bardzo istotny punkt! Aceton to silnie działająca substancja na tworzywa sztuczne, dlatego warto osłonić deskę rozdzielczą od potencjalnego upadku, nawet jednej kropli acetonu, ponieważ odbarwi ona trwale plastik.
Później szybę wolną od naklejki powinno się przetrzeć preparatem do mycia szyb, żeby ostatecznie odtłuścić powierzchnię. Teraz możesz bezpiecznie przystąpić do przyklejenia nowej nalepki kontrolnej tablicy rejestracyjnej.
Jak ściągnąć naklejkę z karoserii? Uważaj na temperaturę!
Podgrzewanie szyby i lakieru zdecydowanie ułatwia pracę. Jednak, jeśli zastanawiasz się, jak ściągnąć naklejkę z auta, która znajduje się na karoserii, musisz zachować podwójną ostrożność. Szczególnie najnowsze samochody mają delikatne powłoki lakiernicze, dlatego zbyt mocne podgrzanie popularnej farby w skrajnym przypadku prowadzi do usunięcia jej razem z klejem i nalepką. Dlatego podczas prac na powierzchni lakierowanej zachowaj większy umiar w nagrzewaniu miejsca przed rozpoczęciem pracy.
Reszta czynności jest bardzo zbliżona do tych, które opisaliśmy powyżej. Musisz jednak zmienić żyletkę na twardą gumę, jeśli chcesz bezpiecznie podważyć nalepkę i zacząć jej odklejanie od lakieru. Zachowaj spokój, działaj metodycznie, a wszystko się uda. Tutaj pośpiech jest złym doradcą!