PL/EN
 
Producenci
Kontakt

E-mail
✉️
 Sklep@AutomotiveCare.pl

Telefon
📞 +48 510 544 004

Godziny pracy Biura Obsługi Klienta 
🕘 8:00 - 17:00 (poniedziałek - piątek)
🕘 9:00 - 14:00 (sobota)

Sklep stacjonarny
🏬 ul. Reksia 19, Bielsko-Biała

Odtłuszczanie lakieru przed woskowaniem – dlaczego jest ważne i jak się do tego zabrać? Profesjonalne porady

Odtłuszczanie lakieru przed nałożeniem wosku, choć może wydawać się tylko drobnym detalem, jest jedną z bardzo ważnych czynności w procesie pielęgnacji samochodu. Brak odpowiedniego przygotowania może nieść za sobą nieprzyjemne konsekwencje. W tym artykule wytłumaczymy Ci więc, dlaczego odtłuszczanie jest tak istotne. Dowiesz się też, jak przeprowadzić je w sposób profesjonalny, aby osiągnąć idealne efekty. Dzięki temu będziesz mógł odpowiednio zadbać o swój samochód i zachować jego blask na dłużej.

Na czym polega odtłuszczanie lakieru?

Odtłuszczanie lakieru to proces, który polega na usunięciu kurzu, owadów, pozostałości preparatów oraz innych substancji i zanieczyszczeń znajdujących się na powierzchni auta w wyniku jego eksploatacji.

Aby go przeprowadzić, należy nałożyć specjalny preparat, który doprowadzi do rozpuszczenia nieczystości. Jego formuła pozwala na szybkie odparowanie. Dzięki temu powierzchnia staje się jałowa i lepiej przyjmuje zaaplikowane na nią powłoki.

Należy jednak pamiętać, że wyjałowiona powierzchnia lakieru jest bardziej podatna na uszkodzenia, takie jak zarysowania, odpryski czy matowienie. Dlatego też po odtłuszczeniu lakieru powinno się niezwłocznie przystąpić do jego konserwacji.

Czy odtłuszczanie lakieru przed woskowaniem jest konieczne?

Odtłuszczanie lakieru jest jednym z etapów przygotowania powierzchni lakieru do woskowania. Czy jest konieczne? Odpowiedź brzmi nie. Warto jednak je rozważyć, gdyż okazuje się, że pozytywnie wpływa na uzyskany efekt.

Wszystko dlatego, że wyjałowiona powierzchnia lepiej przyjmuje wosk, który wiąże się z lakierem, a nie z zanieczyszczeniami. W rezultacie woskowanie jest bardziej efektywne i trwałe. Odtłuszczanie zaleca się wykonać zwłaszcza w przypadku korzystania z wosku syntetycznego.

Istnieją też sytuacje, w których działanie to nie jest zalecane. Mowa tutaj np. o woskach naturalnych, kiedy przed aplikacją nakłada się lakier politury lub specjalny cleaner, które mają podbić wygląd lakieru. Nie tylko lepiej wiążą się one z powierzchnią niejałową – nałożenie preparatu odtłuszczającego spowodowałoby utratę właściwości wcześniej zaaplikowanych środków.

Jakiego środka użyć do odtłuszczania?

Na rynku znajdziesz dość spory wybór różnego rodzaju środków odtłuszczających. Nie każdy jednak będzie odpowiedni do zaaplikowania na karoserię samochodu. Użycie niewłaściwego produktu mogłoby sprawić, że nie tylko nie uzyskałbyś spodziewanego rezultatu – w najgorszym wypadku mógłbyś nawet uszkodzić lakier. Nie warto zatem ryzykować, tylko od razu sięgnąć po preparat przeznaczony do odtłuszczania lakieru samochodowego.

Jednym z najczęściej stosowanych środków jest alkohol izopropylowy, czyli czysta formuła alkoholu syntetycznego. Ma on neutralny skład i bardzo korzystną cenę – co zapewne jest głównym wyznacznikiem jego popularności. Zaleca się jednak, aby przed użyciem rozcieńczyć go z wodą zdemineralizowaną, stosując stężenie 50%. Wówczas stanie się mniej agresywny. Dobrym wyborem są także gotowe preparaty odtłuszczające. To, po który produkt sięgniesz, zależy więc tylko i wyłącznie od Ciebie. Zajrzyj do naszego e-sklepu – środki do odtłuszczania umieściliśmy w dziale Dezynfekcja.

Jak odtłuścić samochód przed aplikacją wosku?

Aby prawidłowo odtłuścić samochód przed aplikacją wosku, należy postępować według poniższej instrukcji:

1. Dokładnie umyj auto – Twoje działania powinny być kompleksowe, dlatego najlepiej wykonać je wraz z glinkowaniem;

2. Osusz powierzchnię lakieru – użyj do tego delikatnej szmatki, np. z mikrofibry;

3. Upewnij się, że powierzchnia lakieru nie jest gorąca – zabrania się odtłuszczania gorącego lakieru. Zaleca się więc, aby wszystkie czynności wykonywać w cieniu;

4. Równomiernie rozprowadź preparat odtłuszczający na lakierze – najlepiej zrobić to za pomocą atomizera;

5. Wytrzyj preparat do sucha – dzięki temu pozbędziesz się substancji i przyspieszysz jej odparowanie. Ponownie sięgnij po mikrofibrę. Zadbaj o to, aby miała małą gramaturę oraz krótki włos.

Po wykonaniu wszystkich wyżej wymienionych czynności Twoje auto będzie odpowiednio przygotowane do woskowania, a Ty będziesz mógł zadbać o jego należytą pielęgnację. Dzięki temu pojazd znacznie dłużej utrzyma swój dobry stan.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl