Kokpit w samochodzie stracił dawny kolor i blask? Jest nieestetyczny, porysowany i zużyty? Brzydkie, uszkodzone wnętrza pojazdu mogą powodować dyskomfort szczególnie u osób, które starają się dbać o swoje auto. Codzienna przemierzanie miasta w samochodzie jest zdecydowanie przyjemniejsze w schludnym wnętrzu. Jest jakiś sposób na to, by odnowić plastiki wewnątrz samochodu i przywrócić im fabryczny blask? Czy jedyne co zostało to wymiana tych części?
Podstawowe metody renowacji plastiku wewnątrz samochodu
Jeśli we wnętrzu naszego samochodu pojawiły się rysy i odbarwienia, nie wygląda już na nowe. Nie musimy być wcale skazani na niepożądane otoczenie. Nie warto też od razu zaczynać myśleć o wymianie konkretnych części. Zanim do tego dojdziemy, należy sprawdzić najpierw inne sposoby poradzenia sobie z problemem. Myśląc, o metodach renowacji plastiku wewnątrz auta przychodzą nam do głowy trzy podstawowe: opalanie, malowanie i użycie właściwych kosmetyków samochodowych. Czym one są? Czytając dalej wszystkiego się dowiesz.
Opalanie plastiku - o co chodzi?
Co to znaczy i na czym polega? Jest to dość popularna metoda, dzięki której, w niewielkim stopniu, usuwane są drobne rysy i pęknięcia z twardego plastiku. Ten sposób pozwala także na odnowienie pierwotnego koloru tworzywa. Opalając, rozgrzewamy go do takiego stopnia, aż stanie się plastyczny. Zewnętrzna warstwa plastiku wtedy staje się elastyczna i przyjmuje swój pierwotny kształt. Musimy pamiętać, aby nagrzewać tylko zewnętrzną część, tak, aby tył pozostał w normalnej temperaturze. Najlepsze jest do tego zastosowanie opalarki, ale co zdolniejsi radzą sobie nawet zapalniczką. Do tego jednak potrzebujemy bardzo zręcznych palców, żeby nie spowodować większych strat.
Niestety ta metoda niesie za sobą pewne zagrożenia. Po pierwsze, podgrzewany element może być bardziej podatny na uszkodzenia w przyszłości. Po drugie, niewielki błąd może skutkować trwałym odkształceniem się przedmiotu. Konsekwencją tego może być konieczność wymiany elementu na nowy.
Jak odnowić plastiki wewnątrz samochodu? Rozwiązaniem może być malowanie!
Kolejnym sposobem na to, jak odnowić plastik wewnątrz samochodu, jest pokrycie go specjalną farbą. Zanim zaczniemy malować taki element, musimy się przygotować. Pierwszym krokiem jest zabezpieczenie taśmą i folią malarską pozostałych części lub ich demontaż. Po dokładnym oczyszczeniu przedmiotu możemy zabrać się za nakładanie farby. Gdy przy malowaniu użyjemy specjalistycznych farb, nie tylko odświeżymy kolor. Po nałożeniu przyjmuje ona odpowiednią fakturę. Dzięki temu część będzie wyglądała jak nowa. Pamiętajmy też, aby zamontować element, dopiero kiedy już całkowicie wyschnie.
Użycie specjalistycznych kosmetyków samochodowych
Następnym, bardzo prostym, sposobem na poradzenie sobie z tym, jak odnowić plastik wewnątrz samochodów, jest użycie tzw. chemii samochodowej. W naszym sklepie znajdziesz czernidło do dywaników, gumy i plastiku. Przywraca ono głęboką czerń i jednolitą powłokę plastikowych powierzchni. Polecamy także wszelakiej maści dressingi i detailery, które również możesz kupić w Automotive Care Auto Detailing Shop. Zaletą dressingów jest to, że odżywiają powierzchnie i uwydatniają ich barwy. Dodatkowo jeszcze czyszczą i konserwują plastikowe elementy. Warto zwrócić uwagę, by dressing, który kupujesz miał również filtr UV. Zabezpiecza on elementy przed blaknięciem i pękaniem. Rozwiązanie to jest jedynie tymczasowe, ale efekt końcowy będzie zadowalający.
Dzięki środkom, które są ogólnie dostępne, można w niedrogi i bezpieczny sposób odnowić plastiki znajdujące się wewnątrz samochodu. Jak używać tych preparatów? Wybierajmy ten, który akurat jest nam potrzebny. Niezbędna będzie również ściereczka z mikrofibry. Co dalej? Zaczynamy od dokładnego oczyszczenia elementu, który chcemy odnowić. Kolejnym etapem jest nałożenie kosmetyku. Jako ostatni krok, wycieramy nadmiar preparatu ściereczką.
Co z głębokimi rysami?
Głębokie rysy, czy wręcz pęknięcia, to zdecydowanie trudniejszy problem, którego nie usuną powyższe rozwiązania. Więc jak można sobie z nimi poradzić? Proponujemy dwa wyjścia. Możemy wybrać się do salonu, gdzie specjalista, znający się na rzeczy, naprawi zniszczony element. Jednak może się okazać, że zniszczenia są zbyt duże. Wtedy nawet mechanik powie, że jedyną możliwą opcją będzie wymiana tej części.
Odnowa plastików wewnątrz samochodu nie jest szybkim procesem. Jednak każdy właściciel samochodu będzie zadowolony, kiedy zobaczy swój pojazd w odświeżonym stanie. O ile zainwestujemy w dobre preparaty chemiczne, jest szansa, że środek naszego auta będzie wyglądał jak nowy przez długi czas. A warto o niego dbać, w końcu spędzamy w środku naprawdę sporo czasu.