Przy wyborze produktów do sprzątania samochodu często wymaga się, aby były jak najprostsze i pozbawione dużej ilości chemii. Właśnie dlatego coraz częściej stawia się na ściereczki z mikrofibry, które zapewniają oszczędność pieniędzy, a jednocześnie są o wiele bardziej ekologiczne niż tradycyjne środki. Ich fenomen tkwi w tym, że na końcu włókien znajduje się specjalny haczyk, który chwyta wszelkie zanieczyszczenia. Jak wobec tego powinno przebiegać pranie mikrofibry, aby uniknąć jej uszkodzenia? Stworzyliśmy ten krótki poradnik, abyś mógł długo cieszyć się z właściwości swojej ściereczki.
Dlaczego tak ważne jest regularne pranie mikrofibry?
Ściereczki z mikrofibry to produkty wielozadaniowe. Śmiało możesz nimi wyczyścić każdą, nawet tę najbardziej delikatną powierzchnię. To wszystko dlatego, że ich włókna są miękkie i przyjemne w dotyku, co zapobiega rysowaniu. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza jeżeli mowa o karoserii. Jednocześnie włókna mikrofibry są również sto razy cieńsze niż ludzki włos, przez co musisz wiedzieć, jak je pielęgnować. Szczególnie ważne jest zwłaszcza pranie mikrofibry, gdyż podczas tego zabiegu bardzo łatwo o uszkodzenia. Istnieje bowiem wiele czynników, które wpływają na jej jakość i miękkość.
Nie oznacza to jednak, że powinieneś całkowicie zrezygnować z prania mikrofibry. Ściereczki tego typu należy regularnie prać, aby przedłużyć żywotność tkaniny. Pamiętaj o tym, że dobra mikrofibra musi być czysta. Brudny produkt jest bowiem szorstki i może przynieść więcej szkody niż pożytku. Pierwsze pranie powinieneś wykonać jeszcze przed użyciem ściereczki. W ten sposób usunięte zostaną wszelkie zmiękczacze użyte przy produkcji, co poprawi chłonność włókien.
Jak powinno wyglądać pranie mikrofibry?
Ze względu na to, że używasz innych ściereczek do czyszczenia różnych miejsc i powierzchni, różnią się one od siebie poziomem zabrudzenia. Pranie zacznij więc od segregacji. Dzięki temu unikniesz przenikania pomiędzy nimi brudu oraz różnego rodzaju detergentów. Pamiętaj też o kolorach. Ciemne tkaniny bardzo lubią farbować, zwłaszcza podczas kilku pierwszych prań. Wobec tego jasna ściereczka wrzucona do pralki razem z ciemną może szybko zmienić kolor na inny.
Złym pomysłem jest łączenie mikrowłókien z innym rodzajem materiałów. Wskutek tego działania tkaniny wpływają na siebie wzajemnie, co prowadzi do uszkodzenia ich struktur. Co więcej, mikrowłókna bardzo lubią zbierać wszelkie zanieczyszczenia. Podczas prania skutecznie przyciągałyby więc strzępki innych włókien, a to z kolei przyczyniłoby się do zmniejszenia wydajności czyszczenia.
Ściereczki z mikrofibry można prać w pralkach automatycznych, lecz trzeba to zrobić we właściwy sposób. Przede wszystkim, ważny jest rodzaj środka piorącego. Nigdy nie używaj przy tym standardowych produktów piorących, gdyż te mogą zmniejszyć żywotność ściereczki i sprawić, że stanie się sztywna i szorstka. Do prania mikrowłókien wymagane są bowiem specjalne środki, których receptura jest tak skomponowana, że zawiera tylko określone detergenty, dodatki zmiękczające oraz rozpuszczalniki. Jednym z takich produktów jest np. preparat ADBL Micro Wash, który znajdziesz w naszym sklepie. W ofercie są też specjalistyczne środki stworzone z myślą o kierowcach. Mowa tutaj oczywiście o preparacie CarPro MFX, który oprócz usuwania brudu, skutecznie pozbywa się też olejków i wosków, które przyklejają się do włókien i zmniejszają chłonność ściereczki. Za pomocą takich środków można bardzo szybko przywrócić im naturalną wydajność.
Przy praniu mikrofibry zabronione jest też stosowanie dodatkowych środków do zmiękczania tkanin, a także wybielaczy. To wszystko ze względu na to, że preparaty tego typu mogą zatykać materiał włóknisty i znacząco redukują działanie mikrofibry.
Podczas prania zwróć też uwagę na temperaturę wody. W tym przypadku powinna być dość wysoka, gdyż ułatwia to otwieranie włókien i uwalnianie zanieczyszczeń. Zazwyczaj instrukcja dotycząca poprawnego prania mikrofibry załączona jest do danego produktu. Zanim zaczniesz z niego korzystać, warto się więc z nią zapoznać.
Suszenie mikrofibry również decyduje o jej właściwościach
Równie ważne, jak pranie mikrofibry, jest też jej suszenie. Tylko prawidłowe wykonanie tej czynności daje Ci gwarancję na to, że ściereczki będą czyste i gotowe do użycia. Zaleca się, aby czynność tę wykonywać w suszarkach. Jeżeli nie masz jednak takiej możliwości, to po prostu pozwól im wyschnąć samoistnie – w umiarkowanej temperaturze. Nigdy nie próbuj przyspieszyć tego procesu, zwłaszcza przy użyciu źródeł ciepła. Popularne jest np. zawieszanie tkanin na kaloryferach, które niestety bardzo niekorzystnie działają na mikrofibrę. W ten sposób staje się ona sztywna i twarda, przez co bardzo łatwo można porysować nią czyszczoną powierzchnię, np. lakier samochodowy.
Nie zapominaj też o poprawnym przechowywaniu produktu. Ściereczki z mikrofibry bardzo szybko łapią kurz, dlatego najlepiej umieść je w szczelnym pojemniku. Dzięki temu Twoje akcesoria będą czyste i niemal natychmiast gotowe do użycia.
Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jak powinno wyglądać pranie mikrofibry. Trzymaj się tych cennych wskazówek, a Twoja ściereczka pozostanie z Tobą naprawdę długo!